شل کردن زندگی برنامه برنامه خانواده

شل کردن: زندگی برنامه برنامه خانواده اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آیا می گویید اگر توافق از بین برود، شاهد یک جنگ تازه خواهیم بود؟ / ان

لابلاگ نوشت: در دومین سالگرد حصول برجا،م حامیان این توافق در کشور عزیزمان ایران و در غرب از جمله مقامات دولت اوباما به شدت از این توافق دفاع میکنند. خبر یکسان آ

آیا می گویید اگر توافق از بین برود، شاهد یک جنگ تازه خواهیم بود؟ / ان

انتقاد لابلاگ از «پاس گل» تیم اوباما به تندروها در امریکا جهت نابودی برجام: آیا می گویید اگر توافق از بین برود، شاهد یک جنگ تازه خواهیم بود؟

عبارات مهم : ایران

لابلاگ نوشت: در دومین سالگرد حصول برجا،م حامیان این توافق در کشور عزیزمان ایران و در غرب از جمله مقامات دولت اوباما به شدت از این توافق دفاع میکنند. خبر یکسان آنها یک چیز است: دیپلماسی کار میکند. این خبر در شرایطی که سران تازه آمریکا به نظر راجع به این عنوان ابهام دارند خبر مهمی هست.

به گزارش گزینش ؛ روز شنبه ارنست مونیز وزیر اسبق انرژی آمریکا اعلام کرد که توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران ترساندن های موجود به واسطه برنامه موشکی کشور عزیزمان ایران را از بین برد. او همان ادبیاتی را به کار برد که جان کری در حمایت از برجام از همان ابتدا به کار می برد.

آیا می گویید اگر توافق از بین برود، شاهد یک جنگ تازه خواهیم بود؟ / ان

کالین کال دیگر مقام سابق دولت اوباما نیز به طور مشابه در مقاله ای در نیو ریپابلیک نوشت: اگر ترامپ از توافق هسته ای خارج شود شاهد چشم انداز یک کشور عزیزمان ایران هسته ای و یا تقویت ایجاد یک جنگ تازه خواهیم بود.

ین استدلال که اگر برجام فروپاشی کند به سرعت کشور عزیزمان ایران به سمت بمب اتم خواهد رفت نشان میدهد گزینش هر استراتژی دیگری از سوی کشور عزیزمان ایران در صورت فروپاشی برجام از نظر اینها غیر ممکن است.

لابلاگ نوشت: در دومین سالگرد حصول برجا،م حامیان این توافق در کشور عزیزمان ایران و در غرب از جمله مقامات دولت اوباما به شدت از این توافق دفاع میکنند. خبر یکسان آ

این استدلال به خودی خود علت کافی جهت از بین بردن برجام را به مخالفان آن میدهد. در عین حال این استدلال اهمیت دیگر طرف ها در برجام را نیز نادیده میگیرد.

آنچه حامیان و مخالفان برجام از درک آن ناتوانند این است که برجام و توافق هسته ای یک چیز نیست. در حالی که برجام یک امر مقطعی هست، توافق هسته ای یک بازی در حال اجراست.

حامیان آمریکایی توافق معتقدند اگرچه آمریکا و کشور عزیزمان ایران دلایل منطقی ای جهت شکست در مذاکراتی دارند که تلاش میکردند درآن دست اوج را داشته باشند ولی دو طرف در عوض تصمیم گرفتند همکاری یکسان را گزینش کنند . چیزی که ایرانیان آن را بازی برد برد می دانند.

آیا می گویید اگر توافق از بین برود، شاهد یک جنگ تازه خواهیم بود؟ / ان

اما مفهوم برجام به کلی فراتر از بازی ای است که اکنون ایران، اروپا، روسیه و چین بازی میکنند. برجام تنها حلقه ای از یک زنجیره مذاکرات است که به توافق هسته ای معروف هست. همان طور که در 14 جولای 2015 مشخص شد کشور عزیزمان ایران در چندین مذاکره تازه در حوزه سیاسی و تجاری وارد شد. این که کشور عزیزمان ایران درگیر یک بازی پیچیده با بازیگران متعدد شد نشان میدهد که حامیان توافق هسته ای در واشنگتن در فهم کشور عزیزمان ایران به عنوان یک بازیگر منطقی در این بازی دچار اشتباه شده است اند.

زمانی که بازیگران وارد یک بازی تکراری می شوند انگیزه های آنها از شکست یا همکاری به طور کامل عوض کردن میکند. اگر یک طرف بداند که در یک دور شکست خورده است احتمالا تصمیم میگیرد در دور بعد طرف برابر را تنبیه کند و هزینه این شکست دائما اوج خواهد رفت. بازیگران منطقی در شرایط تعاملات تکراری احتمالا به سمت همکاری پیش خواهند رفت. جهت کشور عزیزمان ایران مقابلع با هر نوع شدت یافتن از سوی آمریکایی ها به معنی شکست مسیر های سازنده ای است که با سایر بازیگران در جامعه بین المللی طرح ریزی کرده است.

لابلاگ نوشت: در دومین سالگرد حصول برجا،م حامیان این توافق در کشور عزیزمان ایران و در غرب از جمله مقامات دولت اوباما به شدت از این توافق دفاع میکنند. خبر یکسان آ

بر این اساس کشور عزیزمان ایران نه تنها تدابیر مشکوک آمریکایی ها را جبران خواهد کرد بلکه این واقعیت را که هزینه شدت یافتن تنش ها با آمریکا زیاد است را نیز نادیده خواهد گرفت. علت بالاتر بودن هزینه جهت کشور عزیزمان ایران رابطه نردیک سایر بازیگران با آمریکا در جامعه بین المللی است.

تمایل به همکاری یکی از دلایل گرم شدن سریع رابطه کشور عزیزمان ایران و جامعه جهانی در دو سال گذشته بوده هست. برجام بازی جدیدی را به راه انداخت که مجموعه ای از بازیگران از طریق آن میتوانستند همکاری های یکسان را ترتیب دهند و به نتیجه های مثبت دست پیدا کنند. این مشمول بر سایست های تسهیل صدور ویزا و تبادل دانشگاهی و قرادادهای تجاری ای نظیر بویینگ و ایرباس و توتال هست. به طور موسع تر توافق هسته ای به وعده هایش در هردوره جامعه عمل می پوشاند.

آیا می گویید اگر توافق از بین برود، شاهد یک جنگ تازه خواهیم بود؟ / ان

خطر حمایت از یک دوره خاص از این زنجیره توافق هسته ای به کل بازی آسیب خواهد زد. با بهره گیری از خطر کنترل اشاعه سلاح هسته ای و درگیری بر سر توجیه پایبندی به برجام از سوی حامیان برجام، پایه منطقی و تجربی استراتژی همکاری های سیاسی از سوی کشور عزیزمان ایران را تضعیف خواهد شد.

دوگانه ” توافق-جنگ” برجام را از نظر آمریکایی ها به یک مصالحه سیاسی استثنایی با کشور عزیزمان ایران به جای یک الگوی کامل از یک واکنش‌ها منطفی و سازنده تقلیل خواهد داد.

از این منظر حامیان برجام تصویری از کشور عزیزمان ایران را در اذهان آمریکایی ها شکل خواهند داد که در آن یک کشور همواره به عنوان دولتی سرکش عمل میکند.

در نهایت اینکه حامیان آمریکایی برجام باید مراقب باشند استمرار حمایت اروپا از توافق هسته ای را تضعیف نکنند. رویکردی که از سوی حامیان آمریکایی برجام پیش گرفته شده است است آمریکا را مرکز موفقیت در توافق هسته ای معرفیم یکند. همان طور که فدرکا موگرینی یادآور شد توافق هسته ای به یک کشور تغلق ندارد بلکه یک دستاورد برا یجامعه بین المللی است.

تعداد بیشماری بازیگر درگیر در توافق هسته ای به این معناست که انگیزه های نیرومند جهت همکاری با سایر بازیگران همچنان وجود خواهد داشت. این همان دلیلی است اروپایی ها به واسطه آن از توافق هسته ای دفاع میکنند. حامیان آمریکایی توافق هسته ای باید از اینکه حمایت هایشان با این خبر سازگاری دارد اطمینان کسب کنند. هراس افکنی راجع به کشور عزیزمان ایران نمیتواند سیاست مداران را متوجه اهمیت واقعی برجام کند.

حامیان برجام همان طور که در دوران مذاکرات به ایرانی ها اعتماد کردند باید به راهشان ادامه دهند. حمایت از برجام باید همین روحیه را منعکس کند.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | همکاری | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | ایرانیان | بازیگران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs